Si te dobesohemi sa me shpejt? Ja djeta sekrete qe te dobeson per 8 dite.

Si te dobesohemi sa me shpejt? Kjo eshte pyetja qe mundon prej dhjetra vitesh shume gra edhe burra.

Shume informacione te pasakta qarkullojne ne internet te cilat demtojne shendetin tuaj nese i zbatoni ne praktike.

Ndaj dhe duke pare interesimin e madh (sidomos te femrave) per tu dobesuar ne kemi vendosur te publikojme kete guide e cila perfshin te gjithe informacionet e sakta qe duhet ti dish per dobesimin dhe gjithashtu hapat konkrete qe duhet te ndjekesh per te humbur disa kile vetem ne 8 dite.

Si te dobesohemi sa me shpejt?

Ne fillim duhet te kuptoni se perse shendoshemi dhe perse eshte shume e veshtire qe te humbasim dhjamin e vene. E kuptoj qe ju doni qe te lexoni menjehere djeten por me besoni mua, duhet qe njehere te kuptoni teorikisht shtimin dhe renien ne peshe dhe me pas kalojme ne hapat konkrete. Lexoje te gjithe artikullin informativ. Mos perto!

Si te dobesohemi sa me shpejt

Sipas studimeve te fundit 97% e te gjithe atyre qe mbajne djete deshtojne

Me shume se 95% e personave qe dobesohen kur mbajne djete, shendoshen perseri (pra i fitojne te gjitha kilet e humbura) brenda jo me shume se 1 viti.

E gjitha kjo vjen ngaqe ekzistojne shume budalleqe dhe mashtrime ne internet dhe asnje nuk merr informacionin e sakte te humbjes se peshes dhe teknikave qe duhen zbatuar per mos e rivene peshen e humbur.

Tani kalojme tek pyetjet kryesore:

Cfare eshte dhjami?

Dhjami eshte teper i rendesishem per funksionimin e organizmit tuaj. Ka rendesi aq te madhe saqe edhe vete organizmi yt ka mekanizma mbrojtese qe i rezistojne shkrirjes se dhjamit dhe dobesimit.

Sa here qe ti ha shume, trupi ka dy mundesi: Ose ti djegi tepricat e ushqimit (nese ben stervitje) ose ti shnderroje ne depozita dhjamore. Kur ti ha, sistemi yt tretes e kthen ushqimin ne glukoze me ane te melcise. Kjo konvertohet ne rreth 2000-3000 kalori. Teprica e glukozes ose shnderrohet ne energji ose ne dhjame.

Si te dobesohemi

Trupi ka nje sistem inteligjent qe quhet Homeostaze. Ky lloj sistemi “mban mend” peshen tende te viteve te fundit dhe sherben si rregullator per ushqimin qe ti ha. Pra zakonisht trupi ka tendencen qe te ruaje peshen qe ti ke pasur prej nje kohe te gjate.

Nese ti pershembull ke nje peshe prej 95 kilesh, trupi do mundohet qe te ruaje kete peshe. Pra procesi Homeostazes nuk do te lejoje as qe te shendoshesh shpejt por as qe te dobesohesh shpejt. Ky proces do mundohet te mbaje peshen qe ti ke pasur gjithmone prej 95 kilesh.

Trupi ka tendencen te shtoje me teper peshe ne vere (ndryshe nga c’mendojne shume Shqiptare) sepse pergatitet per te perballuar dimrin. Nese ti vazhdon te hash gjithmone me shume kalori sec djeg dhe shton 5 kile brenda nje viti atehere trupi mesohet me peshen tende te re dhe procesi Hemoestazes i shton 5 kile “programit te tij inteligjent” dhe mundohet te mbaje peshen e re qe ti ke fituar. Prandaj dhe ju tashme e keni kuptuar qe nga viti ne vit behet edhe me shume e veshtire te humbasesh peshe.

Trupi ka tendencen te shkrije me shpejt dhjamin e fituar gjate nje viti sesa te shkrije dhjamin e fituar gjate 10 viteve. E gjitha kjo ndodh prej procesit rregullator te Homoestazes.

Obeziteti nuk eshte problem vetem estetik. Obeziteti eshte mungesa e balances hormonale te trupit tend. Shume djetologe e bejne te thjeshte dobesimin duke thene se: Nese ha me pak dhe leviz me shume do te dobesohesh.

Kjo nuk eshte gjithmone e vertete. Shendoshja komandohet nga insulina.

Cfare eshte insulina?

Si te mbajme djete

Insulina kontrollon peshen dhe eshte celesi kryesor sekret i dobesimit. Nese kontrollon insulinen ti praktikisht ke ne dore kontrollin e peshes tende.

Fikso ne koke 2 gjera:

Niveli i larte i insulines shkakton rritjen ne peshe (shendoshjen) dhe nivelet e ulta te insulines shkaktojne renien ne peshe (dobesimin)

Ushqime te tilla si sheqeri, embelsirat, fruktoza, bylmeterat dhe karbohidratet (si buka dhe makaronat) shkaktojne nivele shume te larta te insulines.

Te hash ushqime te keqia gjate gjithe dites, jep si pasoje nivelin e larte te insulines gjate gjithe kohes duke shkaktuar pashmangshmerisht rritjen ne peshe.

Kur ti ha mengjes ose dreke ose darke, insulina rritet menjehere dhe mbasi ke mbaruar ushqimin insulina fillon te ulet derisa shkon ne nivel normal. Nese ti ha 3 vakte te shendetshme ne dite, insulina do te ngrihet per shume pak kohe dhe do te ulet menjehere. Pra gjate dites do te keni vetem 3 ngritje afatshkrutra te insulines te cilat nuk shkaktojne shtim ne peshe.

Perkundrazi nese hani ushqime te keqia (me shume karbohidrate dhe sheqer) insulina do te ngrihet dhe NUK DO TE ULET per disa ore rresht. Pra e gjithe dita juaj do te kaloje me insuline te ngritur qe shkakton padiskutim shendoshje.

Prandaj dhe kalorite ndikohen shume nga sasia e insulines qe prodhojne. Le te marim nje shembull. Le te themi se ju duhet te hani 1500 kalori ne dite qe te dobesoheni 2 kile ne jave. E gjithe kjo teori nuk eshte e vertete praktikisht.

Nese ju do hani gjate dites 1500 kalori te cilat jane sheqer dhe embelsira nuk do mund te humbisni dot 2 kile brenda javes. Perkundrazi do vazhdoni te mbani te njejten peshe. Kjo vjen per shkak se sic ju shpjeguam me siper, nivelet e insulines prej ushqimeve te keqia, do te qendrojne jashtezakonisht shume te larta gjate gjithe kohes.

Por ama nese do te hani 1500 kalori te shendetshme, insulina do qendroje e ulet dhe do te sinjalizoje trupin qe te filloje te tresi dhjamin dhe te aktivizoje procesin e dobesimit.

Pra qe ta permbledhim kete pjese:

Sekreti i renies ne peshe eshte niveli i ulet i insulines

Si te dobesohemi sa me shpejt dhe perse renia ne peshe nuk eshte problem vetem estetik?

Si te biesh nga pesha

Eshte e vertetuar me statistika se njerezit e dobet jetojne me gjate, me me pak semundje dhe me cilesi me te madhe jete.

Zakonisht te gjithe personat qe kane mbushur moshen 100 vjecare kane qene te dobet gjate gjithe jetes

Te humbesh peshe mund te te japi edhe 20 vite te tjera jete. Dhjami i tepert ne organizmin tend leshon estrogjen i cili eshte pergjegjes per qindra semundje dhe per 13 lloje kanceri.

Niveli i larte i estrogjenit (sidomos tek meshkujt) shkakton pafuqi seksuale, impotence dhe lodhje te pergjithshme te trupit. Pafuqia qe shkakton estrogjeni si tek meshkujt dhe tek femrat, jep pasoja ne levizje dhe ne stervitje. Kjo sjell si pasoje dobesimin e muskujve dhe rritjen e mases dhjamore e cila shkakton presion teper te madh tek struktura skeletore e trupit tek dhimbja e gjunjve dhe e kembeve.

Ju do mesoni ne kete artikull jo vetem se si te humbisni peshe por me kryesorja si ta mbani peshen dhe mos rifitoni perseri kilet e humbura.

Tani kalojme tek 5 hapat konkrete se si te dobesohemi sa me shpejt? Si te dobesohemi duke ngrene? Si te dobesohemi shpejt ne kushte shtepie dhe me kryesorja si te dobesohemi ne menyre te shendetshme?

Ja zgjidhja dhe hapat konkrete dhe efektive qe duhen ndjekur.

Hapi pare. AGJERIMI

Perse mengjesi eshte vakti me i keq i dites dhe jo sic thojne shume “eksperte” qe eshte vakti me i mire?

Perse agjerimi te zgjat jeten?

Si te agjerosh?

Cfare eshte agjerimi

Agjerimi ose heqja dore nga te ngrenit per disa ore ne dite, eshte perdorur per mijera vjet nga te gjitha kulturat ne te gjithe boten.

Agjerimi = zero nivel insuline pergjate disa oreve ne dite

Zero insuline = zero humbje peshe.

Agjerimi eshte provuar shkencerisht se te zgjat jeten, frenon plakjen, heq diabetin e tipit 2, ul tensionin e larte te gjakut dhe shkakton humbje te shpejte ne peshe.

Ne vitin 1890 shume njerez filluan te hanin ne mengjes, miser te sheqerosur i cili i jepte energji gjate dites. Shume firma qe prodhonin cereali filluan te reklamonin me te madhe se mengjesi eshte vakti kryesor i dites. Kuptohet qe kjo behej per te shitur masivisht produktet e tyre. Madje edhe sot e kesaj dite, shume kompani ushqimi vazhdojne ti qendrojne kesaj “teorie”

Ne fakt mengjesi eshte vakti me i keq i dites. Nuk e besoni? Ja faktet:

  1. Trupit i duhet rreth 4 ore te tresi ushqimin normal. Ushqimet me sheqer qe shume njerez i hajne ne mengjes, tretet nga trupi per rreth 2 ore.
  2. Ngrenia e ushqimeve me energji ne mengjes shkaktojne rritje te forte te insulines. Kjo jep si pasoje nje uri edhe me te madhe. Rreth ores 12-1 ju do te ndjeheni shume me te uritur sesa ishit ne mengjes.
  3. Asnje njeri nuk eshte i uritur ne mengjes. Shumica e njerezve hajne mengjes vetem sepse e kane zakon ose e bejne per te hequr eren e rende te gojes.

Si ta besh agjerimin ne menyre qe te humbesh peshe shpejt dhe te tresesh dhjamin?

Dobesohu shpejt

Ne fakt ju agjeroni pa e ditur. Cdo nate kur hani darke dhe deri ne mengjes ju kaloni rreth 12 ore pa ngrene asnje gje. Pra edhe kur flini gjume ju jeni duke agjeruar. Sikur mos hani as mengjesin, deri ne dreke juve ju behen rreth 16 ore agjerim. Qe agjerimi te jete efektiv, sipas te gjitha studimeve duhet te jete mbi 14 ore.

Pra si rregull: Sa me shume te agjeroni aq me shume do humbisni peshe shpejt

Eshte e garantuar qe vetem nga agjerimi prej 16 oresh, pra mos hani mengjes por te hani direkt dreke, ju mund te humbisni rreth 1 kile, 1 kile e gjysme ne jave.

Gjate agjerimit ju mund te pini pa asnje lloj problemi kafe, caj dhe shume uje por me kushtin qe mos perdorni sheqer ose te perdorni shume pak.

Vini re: AGJERIMI NUK DUHET BERE NGA GRATE SHTATZENA, GRATE QE JAPIN GJI DHE NGA FEMIJET.

Hapi i dyte. Mos “qukni” ushqime gjate dites. Hiqni dore nga ky zakon i keq

Eshte vertetuar se ngrenia e ushqimeve, pak buke ketu, nje luge makarona aty, nje gjysme cokollate dhe shume ushqime te tjera qe ju i “qukni” gjate dites, shtojne rreth 500 kalori ne dite ne trupin tuaj. Kjo do te thote qe ju shtoni pothuajse gjysme kile ne jave vetem nga “qukja”

Megjithate nese nuk rrini dot pa dicka ne dore ose pa ngrene dicka te vogel gjate dites, synoni te hani nje dore bajame, ose nje dore lajthi ose hani perime.

Mos harroni se armiku juaj eshte sheqeri. Nese ju “qukni” gjera me sheqer gjate dites, ju rrisni insulinen gjate gjithe kohes.

Hapi i trete. Hani vetem 2 vakte ne dite dhe “qukni” ushqim vetem 1 here ne dite

Do te duhet rreth 1 muaj qe ta zbatosh perdite kete keshille derisa te te behet zakon.

Hapi i katert. Mos haj me ushqim pas ores 7 te darkes.

Sidomos mos hani karbohidrate te cilat do ja u mbajne insulinen te ngritur gjate gjithe nates. Ne vend qe trupi juaj te punoje per tju dobesuar kur flini gjume, do beje te kunderten dhe do mbaje peshen tuaj te larte

Hapi i 5-te. Si te dobesohemi sa me shpejt? Kjo eshte djeta sekrete e cila ju dobeson disa kile

Vini re: Kjo djete duhet zbatuar vetem nese jeni SHUME mbipeshe, ose nese keni ndonje problem shendetesor me tensionin e larte dhe ju duhet ta ulni sa me shpejt te jete e mundur pa ilace. Kjo djete NUK duhet mbajtur ne asnje menyre me shume se 6-8 dite. Kjo nuk eshte djete afatgjate por afatshkurter. Duke pare rezultatet e mrekullueshme te kesaj djete ju do te bini rreth 5 kile dhe kjo do ju stimuloje qe te beni ndryshime afatgjata ne ushqimin tuaj per te mbajtur peshen e rene edhe me pas.

Si te dobesohemi sa me shpejt

Ose SHTYP KETU