Maska per fytyre me pucra

Maska per fytyre me pucra. Me ne fund ja zgjidhja ideale per ty.

Maska per fytyre me pucra eshte perdorur prej mijera vjetesh me efektivitet nga miliona njerez.

Ka shume lloj maskash qe mund te perdoren per cdo lloj fytyre dhe qe kerkohen shume ne internet si pershembull: Maska per fytyre me pucra dhe te yndyrshme ose maska per fytyre me mjalte dhe vaj ulliri dhe gjithashtu edhe maska per fytyre me pucra, me sode.

Maska per fytyre me pucra

Cilido qe te jete problemi yt qendro i/e qete. Materiali qe do lexoni ne kete artikull eshte perkthyer nga burimet me te mira ne internet ne te cilat jane shprehur ekspertet. Ne kete menyre nuk do beni gabimet te cilat i kane bere shume te tjere qe kane perdorur metoda te kota te gjetura ne internet. Pershembull a e dini se maska per fytyre me pucra me sode buke dhe me limon ne vend qe ta ndihmoje fytyren tuaj e shkaterron? Vazhdo te lexosh me poshte informacionin i cili do te japi nje zgjidhje te vertetuar nga mjeket.

Le te fillojme menjehere nga zgjidhja konkrete per lekuren tende. VINI RE: Ne disa raste, pucrat dhe fytyra e irrituar jane si pasoja e mbipeshes. Nese jeni mbipeshe dhe deshironi te ulni 5 kile ne vetem 5 dite lexoni kete artikull duke klikuar ketu

Metoda e pare. Maske fytyre per ekzemen

Kjo eshte nje recete super e thjeshte per fytyren e ndjeshme dhe te irrituar nga ekzema. Kete maske mund ta perdoresh edhe tek duart gjithashtu edhe tek kembet.

Ja cfare ju duhet:

 • Nje luge (te madhe) bollgur (miell tershere)
 • Nje luge mjalte i paperpunuar
 • Gjysme luge uje

Ingredienti kryesor ne kete maske eshte bollguri i cili ka veti teper te fuqishme anti oksiduese, anti inflamatore dhe vepron ne menyre te mrekullueshme duke e qetesuar lekuren e thate dhe te irrituar. Gjithashtu eliminon komplet qelizat e vdekura nga lekura juaj. Kur bollguri perzihet me mjaltin, i cili ka veti te fuqishme antibakteriale plus dhe ujin, prodhohet nje maske e cila i jep qetesim fantastik lekures.

Pra perzieji bashke keto ingrediente, masken qe krijohet nga bashkimi i ingredienteve vendose ne fytyre me nje shtrese te holle. Nuk eshte e nevojshme te perdorni sasi te madhe mbi fytyre. Masken duhet ta mbani vetem 10 minuta per te perfituar te gjithe benefitet e kesaj metode.

Metoda e dyte. Maske per buze te thata te plasaritura

Maska per fytyre me pucra

Ok, teknikisht kjo nuk quhet maske fytyre por edhe buzet e tua te thara ose te cara e meritojne nje trajtim te mire apo jo? 🙂

Perberesit

 • Gjysme luge sheqer kaf
 • Gjysme luge mjalte. Preferohet mjalte i filtruar por edhe mjalti normal ben pune

Vetem me keto dy perberes do arrini te keni buze te buta dhe te shkelqyeshme. Mjalti me vetite e tij antioksiduese arrin te mbaje lageshtiren e buzeve duke mos i lejuar qe te thahen. Ndersa sheqeri ndihmon eliminimin e mbetjeve te lekures ne buze. Pra perzijini keto dy perberes, aplikojini mbi buze dhe mbajini per rreth 5 minuta. Mbas 5 minutash shpelani buzet dhe nese keni mundesi vendosini buzeve nje balsam ne menyre qe efekti sherues te jete edhe me i plote.

Nese deshironi mund te shikoni edhe kete video me poshte per masken e buzeve ose vazhdoni te lexoni artikullin poshte videos per maska te tjera te thjeshta te fytyres.

Si te sherosh buzet e thara dhe te plasura

Metoda e trete. Maska per fytyre me pucra dhe me lekure te thate

Ka raste qe pucrat ne fytyre, rrisin pranine e yndyres ashtu sic ka edhe raste te tjera qe shkaktojne lekure shume te thate dhe te irrituar. Kjo maske e qeteson lekuren tuaj, e freskon dhe e ben te bute ndaj prekjes.

Perberesit

 • 1 luge kos (jo kos tregu i cili eshte me vaj palme) por kos fshataresh
 • 1 luge mjalte
 • 1 luge bollgur (miell tershere)

Jo vetem qe kosi e freskon dhe e ushqen fytyren por ai mban sasi te medha te acidit laktik i cili ndihmon ne zbutjen dhe heqjen e pucrave. Efekti mbi lekuren tuaj do te ndjehet menjehere duke e bere ate shume te bute. Gjithashtu kosi permban sasi te larta probiotiku (mikrobe te mira) te cilat luftojne inflamacionin e shkaktuar nga pucrat ne fytyre.

Mos harroni ti perzieni te tre ingredientet dhe ti aplikoni mbi fytyre. Ne fillim pastrojeni fytyren, pastaj lyejeni me masken e pregatitur te cilen duhet ta mbani rreth 15 minuta. Me pas shpelajeni fytyren me uje te vaket dhe do ta ndjeni diferencen dhe butesine e lekures.

Tani dalim ne temen kryesore te ketij artikulli. Pucrat.

Kjo eshte maska per fytyre me pucra e cila vepron specifikisht tek pucrat dhe eshte vertetuar efektiviteti i saj tek qindra persona. Mbasi ta provoni kete maske dhe ta vertetoni efektivitetin e saj, na shkruani ne faqen tone ShtypKetu ne Facebook per te treguar eksperiencen tuaj.

Me poshte do te lexoni maskat specifike vetem per pucrat, te cilet me perberesit e tyre luftojne aknet, pikat e zeza e zbusin lekuren.

Perberesit

 • 1 luge xhel (leng) aloe vera
 • Vetem 1 pikë tea tree oil i cili eshte nje eshte nje vaj esencial qe vjen nga bima australiane Melaleuca alterniforna. Ka fuqi shume te madhe kundra baktereve, virusit edhe mykut.

VINI RE

Tea tree oil eshte fantastik per te eliminuar pucrat POR eshte shume i ashper per fytyren. Nese nuk hollohet mjaftueshem me uje mund ta djegi fytyren ne ate pike ku e hedh. Megjithate ne kete rast, kombinimi i tea tree oil me aloe vera, krijon nje maske hidratuese per fytyren. Aloe vera eliminon efektet irrituese te tea tree oil duke qetesuar lekuren dhe duke bere qe pucrat te eliminohen pa efekte djegese. Mbaje ne lekure per 10 minuta kete maske me pas shpelaje mire dhe mos harro ta lyesh fytyren me nje krem hidratues.

Metoda e katert. Maske per fytyre shume te thate

Perberesit:

 • Gjysme avokadoje (te shtypur)
 • 1 luge mjalte

Nese ti ke lekure te thate, duhet ta dish se zakonisht metodat qe perdoren per lekuren e thate permbajne vajra te rende te cilet bllokojne poret e fytyres sidomos kur ke edhe pucra.

Maska per fytyre me pucra

Nderkohe qe metoda me avokado nuk i bllokon poret e lekures. Avokado permban acide yndyrore te cilat krijojne nje barriere ne lekuren e fytyres, e cila ben qe fytyra te zbutet dhe te mbaje lageshtire duke mos e lejuar qe te thahet. Mjalti ne kombinim me avokadon jo vetem qe nuk e than fytyren por i heq cdo lloj irritimi duke e shnderruar lekuren ne lekure si te bebit. Mbaje kete maske per 15 ose 20 minuta dhe me pas shpelaje.

A te pelqeu ky artikull? Ju lutemi ndajeni me miqte. Ne na u desh shume pune per te mbledhur materialet e duhura dhe mjaftojne vetem 2 sekonda nga ana juaj per te ndare me miqte tuaj te cilet kane te njejtat probleme kete artikull. Faleminderit.