Burri pa “tope” futet në punë në ministrinë e rilindjes. Por ajo që ndodhi më pas do ju habisë..

Ne Ministrine e Brendshme, nje ish ushtarak u paraqit per tu punesuar. Nje drejtor fodull, i beri nje interviste pune dhe e pyeti:

“Ke alergji nga ndonje ushqim ose ndonje pije?”

“Po, kam alergji kafen. Nuk e pi dot fare” – ju pergjigj ish ushtaraku.

“Ne cfare vendi te botes ke qene me trupat ushtarake?” – e pyeti drejtori

“Kam qene ne Afganistan per 2-3 vjet” – ju pergjigj ushtaraku

“Shume mire. A ke ndonje mangesi trupore, ndonje handikap?” – e pyeti drejtori

“Po. Nje bombe shpertheu prane meje o zoti drejtor, dhe mender teje i humba te dy “topet” prej shperthimit” – u pergjigj ish ushtaraku

Drejtori buzeqeshi pak dhe i tha: “Ti i ke humbur topet duke luftuar per vendin tend, per qeverisjen e rilindjes dhe sukseset e saj. E meriton te punesohesh menjehere ne ministrine e brendshme. Do fillosh pune qe neser. Zakonisht puna e shtetit fillon nga ora 8 e mengjesit deri ne 4 te mbasdites POR per ty do bejme perjashtim. Ti do vish perdite ne oren 11 ne pune dhe do ikesh ne oren 4”

Ish ushtaraku u habit disi dhe tha: “Nese orari zyrtar eshte 8 me 4, atehere perse une duhet te vij 11 me 4?”

Drejtori ju pergjigj: “Degjo ketu mor xhaje. Kjo eshte pune shteti. Cdo dite, 3 oret e para ne tallim bythen ne pune, pijme kafe dhe kruajme koqet. Meqe ti ske koqe, ske nevoje te vish 3 oret e para”

Satirë/Humor ShtypKëtu.com © 2020. Ndalohet kopjimi këtij materiali.